featured

Ali Kıratlı ‘dan gündem yaratacak açıklamalar

Fenerbahçe’ye kurulan şike kumpası sürecinde ceza alan ve bir yıl hapis yattıktan sonra tahliye olan Fenerbahçe kongre üyesi Ali Kıratlı, operasyon sürecinde karşılaştığı olayları Yakın Markaj programında anlattı.

 

İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Fetullahçı Terör Örgünü (FETÖ)’nün, şike kumpası davası soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasıyla açılan dava, geçtiğimiz günlerde karara bağlanmıştı. Bunun üzerine, o dönem zor günler geçiren ve ‘Aziz Yıldırım ile kader birliği yaptık’ diyen Fenerbahçe’nin kongre üyelerinden Ali Kıratlı, Radyo Gol’e konuştu. Erdener Karataş ve Koray Güçlü’nün sorularını yanıtlayan Kıratlı, ifadeleri alınırken “Ver Aziz’i, al özgürlüğünü” ifadesiyle karşılaştığını belirtti.

 

“Yalnızca futbolumuz değil, ülkemiz de sıkıntılar yaşadı”

Alınan kararların sonrasında nasıl hissettiğini anlatan ve geleceğe daha umutla baktıklarını söyleyen Ali Kıratlı, sözlerine şöyle başladı:

“Üzerimize çöken karanlıktan yavaş yavaş kurtulup ışığın ucunu görmeye başladık. Umarız futbolumuz ve ülkemiz adına bir daha böyle şeyler yaşamayız. O karanlık dönemler yalnızca futbolumuz değil, genel anlamda da ülkemiz adına sıkıntılar yaşattı. İnşallah ülkemizde bir daha böyle kötü emelleri olan hain insanların yaşamını sürdürmesine izin verilmez.”

 

“Kızını bırak, torununa yetişirsen dua et”

Koray Güçlü Ali Kıratlı’ya, şike kumpasını düzenleyenlerin bin yıllık cezalar almasının çok yüksek olduğunu söyleyen insanların olduğunu hatırlattı. Bu konu hakkında ne düşündüğünü ifade eden Kıratlı, “Ben 150 yıl ile yargılandım, 1 yıl içeride kaldım ve yeniden yargılama olmadan beraat ettim. Yani hiçbir şey olmadan beraat edip bir yıl hapis yattım. Buna şöyle bakmak lazım; Aziz Yıldırım’ın da açıkladığı gibi 108 tane şikâyetçi var. Herkesin hayatını tehdit eden bu kişilerden herkes ayrı ayrı şikâyetçi olduğunda ortalama ceza bu şekilde büyüyor tabii. Bizim içinden geçtiğimiz cendere öyle bir cendereydi ki; devlet adı altında üzerimize her türlü kumpası kurdular. E kurunca da her türlü olayın ayrı bir cezası oluyor. Bence verilen cezalar gayet normal. Bunlar, devlet adına üniforma giyip bu işi yaptılar. Caydırıcı olması hasebiyle de bu cezaları gayet yerinde buluyorum. Hatta size şöyle bir anımı da anlatayım: 3 Temmuz’a alındığımızda Vatan Caddesi Organize Şube’deki nezaretlerdeydik hepimiz. Sayın Başkan’da orada, daha ilk gün olduğu için ne olduğu da belli değil. Ben de dedim ki ‘588 yıl ceza alan Ahmet diye bir arkadaş var, çok külhanbeyi külhanbeyi geziyordu. Benim kızımın yurt dışında mezuniyet töreni var, ona yetişir miyiz’ dedim. Bana ‘Sen kızınınkini bırak torunununkine yetişirsen dua et’ dedi. Bunlar çok önemli olaylar. Başkan Aziz Yıldırım ile kader birliğimiz oldu tabii, bir sürü hatıramız oldu. İnşallah Yargıtay’dan da beraat kararı bekliyoruz. Zaten savcılık makamı, Yargıtay Hâkimliği’ne beraatin onaylanması şeklinde de görüş bildirdi. Bunun da yakın zamanda çıkacağını bekliyorum. Ondan sonra da kulübümüzün adı, ‘ş’ harfiyle yalnızca şampiyonluklarda anılacak.”

 

“Allah yüzümüze baktı”

Alınan bu kararların üzerine Aziz Yıldırım ile konuşup konuşmadığına da açıklık getiren Kıratlı, “Ben uzun süredir yurt dışındayım. Yalnızca arkadaşlar vasıtasıyla hepimiz bir tebrik ettik, hayırlı olsun anlamında. Geldiğimde tabii ziyaret ederim, görüşürüm. Başkanımız her zaman bizim büyüğümüzdür. O zor günlerde reisliğini, başkanlığını, abiliğini ve yeri geldiğinde babalığını yapmıştır. Ama bu karardan sonra bire bir yüz yüze görüşmedim. Futbol camiasının içinde olup da o davanın içinde adı geçenler arasında bizim bildiğimiz çok önemli isimler var. 108 şikâyetçi arasında Tayfur Havutçu, Mehmet Yıldız, Sivas’tan Mecnun Otyakmaz ve o dönem adı bu davaya karışan birçok kişi var. Hep beraber bir karar verdik ve yola çıktık. Allah da yüzümüze baktı. Sonuçta kulübümüzü ve camiamızı istediğimiz noktaya getirdik” dedi.

 

“Bazı isimler Türk futbolunun medya sahnesinden inmeli”

3 Temmuz sürecinde medyadaki bazı isimlerin Aziz Yıldırım’a ve diğer isimlere çok yüklendiğinin ve bu isimlerinin birçoğunun şu anda suspus olmasının anımsatılması, Aziz Yıldırım’ın ‘bizim elimizde daha dosyalar var’ sözünün hatırlatılması ve gelecekte bu işin medya ayağına bakılıp bakılmayacağının sorulması üzerine Ali Kıratlı, düşüncelerini paylaştı. Kıratlı’nın bu konudaki cümlelerinde çarpıcı sözler yer aldı:

“Şöyle söyleyelim, üzerimize atılan kumpasın aktörleri için şikâyet dilekçesi verirken medyadaki isimleri de yazdık. Ama medya ayağı bir türlü harekete geçmedi. Biz o çürük elmaların isimlerini de verdik. O dönemki beyanatlar, televizyon röportajları, yorumları gibi konuları dosyalayıp verdik. O konuda da şikâyetlerimiz var. Bazı isimler Türk futbolunun medya sahnesinden inmeli. Bu durumu spor severlerin de idrak etmesi lazım. İsim söylersek cevap hakkı doğar. Televizyonlarda, ‘Bu operasyonların yapılmasında biz ön ayak olduk’ diyen insanlar vardı. ‘Bu operasyonu, Fenerbahçe’nin önünü kesmek için biz yaptık’ diyenler vardı. ‘Biz bu operasyonun medya ayağını yönettik’ diyen insanlar vardı. Yani bunlar bugün hâlâ ortadalar. Daha önce o operasyonların medya ayağına su taşıyan Mehmet Baransu ile sağda solda, panellerde, her yerde olur olmaz kaplama işlerle konuşan insanlar vardı. Şimdi herkes o dönemi bizden çok eleştiriyor. Bu da insanların gözlerinden kaçmıyor. Gerçekler ortada.”

 

“Ver Aziz’i, git”

Geride kalan bu süreçte karşılaştığı ilginç detayları dile getiren Kıratlı, o dönemlerde ifadesi alınırken karşılaştığı inanılmaz cümleleri Radyo Gol’de açıkladı. Fenerbahçe Kongre Üyesi Ali Kıratlı, “Bize ifadelerimizde ‘Ver Aziz’i al özgürlüğünü’ dediler. Allah yukarıda biz de buradayız. ‘Ver Aziz’i ,git’ diyor adam. Senin her şeyin tamamsa benim Aziz Yıldırım’ı vermem sonrası senin beni salma şansın var mı? Böyle bir şeyin içinde olabilir misin? Zaten aklı başında olan insanlar anlıyor neyin ne olduğunu. Kulübümüz için çok sevinçliyim ve mutluyum. İnşallah bu, önümüzü de açar. Mevcut başkan ve yönetim kuruluna da teşekkür ediyorum. Onlar da seçildiğinde hukuk danışmanları, avukatları vasıtasıyla sonuna kadar takip ettiler. Fenerbahçe camiasına yakıştığı, gerektiği gibi sahip çıkıldı. Bundan sonrası inşallah daha güzel olacak” diyerek geleceğe yönelik umutlarını ifade etti.

 

“Fenerbahçe’nin üzerinden bir yük kalktı”

Ali Koç ve yönetiminin performansının sorulması üzerine düşüncelerini aktaran Kıratlı, konuk olduğu Yakın Markaj programında son olarak şunları söyledi:

“Ali Koç, başkanlık için yola çıktığında iki dönem görevde kalmayı düşünüyordu. Tabii sportif anlamda çok başarısız bir dönem geçirildi. Her alanda diyelim buna. Amiral gemisi futbol olunca da zaten başarısız görünüyorsun. Ama ben bir kongre üyesiyim ve şahsi görüşüm olarak Ali Koç’un üç yıl daha devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Başkan bu üç senelik görev süresini hak ediyor. Yanlış tercihlerinden gerekli tecrübeleri edinmiştir. Artık bu sene de Fenerbahçe’nin üzerinden kalkan bu yük de takımı şaha kaldırır diye düşünüyorum. İnşallah Allah bir daha sahte insanların devlet adına bir yerlere geçip de bir şeyler yapmasına müsaade etmez.”

 

Kaynak:  Radyogol /Berkkan BEKTEMUR

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

24 Saat Futbol ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!