featured

Aziz Yıldırım’dan Ali Koç’a Obradovic çağrısı

Fenerbahçe Spor Kulübü’nde 25-26 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek başkanlık seçimi öncesi sarı-lacivertlilerin eski başkanı Aziz Yıldırım, bir basın toplantısı düzenledi.

Aziz Yıldırım, seçimlerde başkanlık seçimine aday olmayacağını söylese de basketbol şubesiyle alakalı radikal bir teklifte bulundu.

Basın toplantısında Aziz Yıldırım ve dönemin basketbol şubesi yöneticisi Ozan Balaban, görev yaptıkları dönemde Obradovic‘in Baskonia deplasmanında alınan farklı mağlubiyetin ardından sahip olduğu istifa düşüncesinden nasıl vazgeçtiğini paylaştı. Daha sonra Aziz Yıldırım, basketbol şubesinin A.Ş. haline getirilmesi talebinde buldu ve basketbol şubesini almak istediğini duyurdu.

İlk olarak Obradovic‘in istifa etmeyi düşündüğü dönem hakkında konuşan Aziz Yıldırım, “Obradovic benim dostumdur. Arkadaş gibiyiz. Birbirimizi seviyoruz, bu yöneticiler de öyle. Akşamları otururduk, Obradovic yanımıza gelirdi. Ozan Bey derdi ki: ‘Sıkıntısı var başkanım, bir görüşelim.’ Daha sonra Obradovic gelirdi, otururduk konuşurduk. 5 dakika basketbol, sonra 5-6 saat hayat hikayelerimizi anlatırdık. Benim birader Ali ona takılırdı. ‘Sen zone savunma yapmayı bilmiyorsun, Mahmut abiden öğren.’ derdi. Gülerdik, eğlenirdik. Ozan takımla beraber Baskonia‘ya gitti. 35 sayı farkla yenildik. Devamını Ozan anlatsın.” ifadelerini kullanarak Baskonia deplasmanında alınan mağlubiyetten sonra yaşananları anlatması için sözü dönemin yöneticisi Ozan Balaban’a bıraktı.

Ozan Balaban, o dönemde yaşananlar hakkında “Tabii zorlu süreçler yaşadık. O basket takımı 1998 yılında tesislerinde sıcak su akmayan bir haldeydi. Oradan EuroLeague şampiyonluklarına, Ülker Arena’ya kadar uzanan bir yolculuk… Ben orada yöneticiydim, bu işin sorumluluğu çok fazla. Bir tarafta Aziz Bey, kulübümüz, taraftarlarımız, diğer tarafta ise Obradovic.

Obradovic çok iyi bir insandır. Sorumluluğu çok iyi bilir. Orada 34 sayıyla yenildiğimizde parolamız şampiyonluktu. Bir sene önce şampiyonluk CSKA maçında elimizden alınmış. Obradovic bana geldi ve dedi ki: ‘Ben kulübe ve Aziz Bey’e verdiğim sözleri tutamıyorum. Bırakacağım.’

Ben hemen Aziz Bey’i aradım. Aziz Bey, ‘Aman, kapıyı kapat. Çıkıp basına konuşmasın sonra geri döndüremeyiz.’ dedi. Biz orada Obradovic ile sabaha kadar oturduk istişare ettik. Sonra baktım durum kritik. Uçağa bindim, hocanın yanına oturacaktım. Yanının dolu olduğunu söyledi. Hemen başkana haber verip otele çağırdım. Kampa girdik, Türkiye’de de maçımız var. Aziz Bey geldi içeriye, oturdu ve dedi ki: ‘Obradovic, ben buraya başkan olarak gelmedim. Aziz Yıldırım olarak geldim. Sen de Obradovic’sin. Biz şu anda başkan – koç olarak konuşmuyoruz. Sen benim yol arkadaşımsın. Yol arkadaşı, yol arkadaşını bırakamaz.’ dedi. Biz o sene oradan döndük ve EuroLeague şampiyonu olduk.” sözlerini söyledi.

Daha sonra tekrar söz alan eski başkan Aziz Yıldırım, “Biz bir marka yarattık Fenerbahçe Basketbol diye. 4 sene üst üste Final Four oynadık. 1 kez şampiyon olduk, 2 kere 2. olduk. Obradovic ile dost ilişkimiz var. Her şeyde başarılı olmak için antrenörün iyi olması gerektiğini söylüyoruz. Obradovic gibi bir hocayı bulmak zor. Onu kaybettiğini zaman onun ayarında bir hocayı ayarlamak da çok zor.

Ben basketbolda geldiğimiz noktada marka olan bir Fenerbahçe’nin bu hallere düşmesine gerçekten üzülüyorum. Çünkü çok emek verdik. Biz formanın önünde sponsor yokken bu takımı şampiyon yaptık. Bütçe 30 milyon Euro’ydu. Ülker’den, bankadan borç aldık, ödedik. Daha sonra salonun isim hakkını aldıktan sonra borçlarımızı ödedik. Tahmini 60-70 milyon Euro’ya yakın o 4 yıllık süreçteki eksik paralar vardı. Bizden sonra aynı takım ve Obradovic devam etti. Yine Final Four’a kaldık ama başarısız olduk. Çünkü oradaki birlik beraberlik kayboldu. Orada bizim bir arkadaşlık dostluk havamız vardı.

Şimdi benim teklifim şu: Sayın Ali Koç, yarın genel kurulda konuşmanda basketbol takımıyla alakalı konuş. De ki ‘Basketbol takımını A.Ş. haline getiriyorum.’ Ben de o A.Ş.’yi almaya talibim. Yarın da Obradovic’i getiriyorum. Yalnız şartım A.Ş.’ye getireceksin. Yönetimi bizim arkadaşlardan yapacağız. Obradovic’i de getireceğim. Her sene de Final Four oynayacağız. Bizde para çok.” ifadeleriyle Fenerbahçe’nin görevdeki başkanı Ali Koç’a çağrıda bulundu.

 

Kaynak:eurohoops

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

24 Saat Futbol ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!