featured

“Beşiktaş Demek Kupa Demek”

Kısıtlı imkanlarla kazanılan Süper Lig şampiyonluğu ve Türkiye Kupası’ndan sonra Süper Kupa’yı da müzesine götüren Beşiktaş, 2021 yılını “en iyi” olarak kapattı.

Öncelikle değinmek istediğim bir konu var. Kurumsal anlayıştan uzak, derdi Türk futbolunun gelişimi olmayan, nabza göre şerbet verip idare etmeye çalışan Türkiye Futbol Federasyon Başkanı Nihat Özdemir ve ekibi neden bu maçı Katar’da oynattı? Anlamak mümkün değil. Tam kapasiteyle dolu tribünler önünde Türkiye topraklarında karnavala dönecek olan final, yüzde 25 kapasiteye açık olan ve o halde bile dolmayan bomboş tribünler önünde Katar’ın Doha kentinde oynandı. Nihat Özdemir’in tıpkı bir play station oyunu oynuyormuşçasına kendi zevki için tasarladığı ve hiçbir yönetici vasfı taşımayan bu kararı, final maçının tüm seyir zevkini kaçırdı. Nihat Özdemir ve ekibi futbolu yönetmeye devam edecekse derhal pazarlama, reklamcılık ve halkla ilişkiler yönüyle eğitilmeli. Bir futbol kültürü bu kadar katledilemez.

Daha bitmedi; bu maçın Ağustos ayında oynanması gerekiyordu. Bırakın Ağustos ayını, 5 Ocak’ta Katar’da oynanması için karar bile maçtan 15 gün önce açıklandı. Şaka gibi. Türkiye’de yapılan onlarca güzel stada rağmen sen gider maçı Katar’da oynatırsan sana ne Avrupa Şampiyonası ne de Dünya Kupası organizasyonu verilir. Daha kendine güvenin yok.

Maça dönecek olursak; Önder Karaveli’nin oyun kurgusu işe yaradı. Takım halinde hücum eden ve takım halinde savunma yapan bir Beşiktaş vardı. Nitekim gol de çalışılmış bir atak organizasyonuyla geldi. İkinci yarıda Beşiktaş maçı koparacak çok fırsat elde etti ama cömertçe harcayınca futbolun değişmez adaleti devreye girdi. Atamayana atarlar. Antalyaspor eşitliği sağlayınca kendine gelen güvenle maça oyun olarak da ortak oldu. Uzatmalarda her iki takımın da yorgunluğu orta alanın düşmesine neden oldu. Penaltılara kalan maçı kaderini penaltı ustası Ersin Destanoğlu belirledi.

Sergen Yalçın ve Önder Karaveli gibi Beşiktaş’ın iki öz kaynağı siyah beyazlı kulübe bir yılda üç kupa kazandırdı.

Macera aramaya gerek yok. Elinde kıymetli bir hazine var. Başkan Ahmet Nur Çebi kararını hemen açıklayıp, Önder hocanın önünü açmalı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

24 Saat Futbol ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!