24 Saat Futbol

”Doğru karardı”

”Doğru karardı”
Hit: 225
17 Ekim 2019 - 18:00

Alman milli takımını bırakmasından yaklaşık 15 ay sonra Mesut Özil, Alman Futbol Federasyonu’na (DFB) yönelik iddialarını yineledi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte cekindigi tartışmalı fotoğrafını savundu.

Özil Perşembe günü The Athletic ile yaptığı röportajda, “Fotoğraftan sonra artık kendimi koruyamadım, saygı duyulmadım, ırkçılığa baslandı – politikacılar ve ünlüler tarafından bile ” dedi. “milli takımdan hiç kimse arkamda durmadı“ Hey, bu kadar yeter, bu bizim oyuncumuz demedi. Herkes sessiz kaldı ve olmasına izin verdi. ” 

Milli takımı bırakmasından aylar sonra bunu “doğru” bir karar olarak nitelendirdi: “Benim için çok zor bir dönemdi, dokuz yıl boyunca Almanya için oynadım ve basarili oyunculardan biriydim.Dünya Kupası’nda yer aldim,kazandigim da oldu ve her şeyimi verdi. “

 “Benim için çok zor bir dönemdi”

Krizin tetikleyicisi, Almanya’da siyasi bir sorun haline gelen ve ırkçılık hakkında ciddi tartışmalara neden olan Dünya Kupası öncesinde Özil’ìn Erdoğan ile yer aldığı fotoğrafıydı. Özil: “O Türkiye`nin suan ki Cumhurbaskani ve ben bu insana her zaman saygi gösterecigim, kim olduğu önemli değil” dedi. Almanya`da doğup büyüdüğüm halde Türkiye benim bir yanım. 

Özil,  Angela Merkel o sırada Londra’ya seyahat etseydi ve benimle görüsmek isteseydi tabii ki ben de öyle yapardım, bunun bir ülkenin en yüksekte ki insanına saygı göstermekle ilgili olduğunu” söyledi.

Ayrıca Almanya’da ki iklimin  aksine kendisinin politik olmayan bir futbolcu olduğunu ifade etti. Özil, “Irkçılık artık sağ kanadın konusu değil” dedi: “Almanya’da büyük sorunlar var – geçen hafta salonda neler olduğuna bakın, başka bir anti-Semitik saldırı.”

Kaynak: Süddeutsche Zeitung

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

mersin escort