featured

Fenerbahçe’nin Defans Sorunu…

Fenerbahçe’nin Defans Sorunu…

Süperlig’de artık son düzlüğe girildi, Galatasaray müthiş bir performans sergiliyor ve Fenerbahçe ile arasındaki puan farkını koruyor, artık kalan maçların hepsi birer final maçı niteliği taşıyor. Sezon başlarken ben birinci derecedeki şampiyonluk adayım Fenerbahçe diye öngörüde bulunmuştum, ve bu inancımı dünkü İstanbulspor maçına kadar sürdürdüm, ama maalesef şampiyonluğa oynayan ve çok güçlü bir kadroya sahip olan bir takım, zor şartlarda ve zayıf bir kadro ile ligde kalma savaşı veren bir takıma karşı, iki sıfır öne geçmesine rağmen kendi saha ve seyircisi önünde üç gol yiyerek hayati anlam taşıyan 2 puanı kaybediyorsa ve bir gün önce lider cimbomun kaybettiği puanları büyük bir şans ve avantaj olarak görüp kullanamıyorsa, sezon başından beri sürdürdüğüm şampiyonluk inancımı kaybetmemek mümkün görünmüyor.

Eğer Fenerbahçe ligi ikinci olarak bitirirse, sezon sonunda attığı gol sayısı 80 i geçmiş bir takımdan bahsedeceğiz. Buna ters orantılı olarakta tahminen kalesinde kırk yada daha fazlası golü görmüş bir Şampiyonluk adayı büyük bir takımımızın sezon analizini yapacağız.

Yazılarımı takip eden değerli insanlar hemen hatırlayacaklardır, ben bir Beşiktaş’lı ve diğer yarısı Karagümrüklü futbolsever olarak, son üç sezondur Fenerbahçe’nin şampiyonluğunu arzulayan ve buna inanan biri olduğumu, Şampiyonluk kutlamasını Bağdat caddesinde alkışlayarak kutlamayı çok istediğimi vurgulamıştım, ne yazıkki bu sezon sanırım benim yanıldığım bir şekilde sonuçlanacak gibi görünüyor.

Fenerbahçe’de tam olarak ne eksik, bunu en iyi şekilde takımın hocası ve teknik heyet analiz edebilir. Takım galip geldiği maçlarda bile sürekli zorlanıyor, çok gol yiyor ve istikrarı ve sonuç odaklı tempoyu 90 dakikaya yayamıyor, sürekli stres içinde bir takım izliyoruz. Dünkü sürpriz kayıptan sonra takım içinde bu stresin kalan maçlarda artarak kendini göstereceğini düşünüyorum. Büyük ihtimalle sezon ikincilikle tamamlanacak gözüküyor. Türkiye kupası kazanılırsa sezon bence yinede başarılı tamamlanmış olacaktır.

Ben şimdiden gelecek sezon için naçizane bir görüş bildirmek istiyorum, Fenerbahce’nin sıradışı bir Hocası, teknik kadrosu ve çok yetenekli değerli ve mutlaka elde tutulması gereken zengin bir futbolcu kadrosu var. Yapılacak en yerinde davranış, her sezon olduğu gibi 9 10 futbolcu gönderip onların yerine silbaştan yapıp yeni oyuncular almaktan vazgeçip, tüm kadroyu muhafaza etmek, ve hiç paradan kaçmadan sadece 3 futbolcu transferi ile güçlenme yoluna gitmektir.

Mutlaka takımı yönlendirebilecek, tek başına maç kazanacak nitelikte lider bir oyuncu, hemde çok ünlü vede çok tecrübeli biri öncelikle takıma kazandırılmalıdır, düşüncem daha iyi anlaşılsın diye örnek olarak, Alex de souza ve Georghe Hagi’yi göstermek istiyorum. Hiç kimse şu anda her geçen gün gelişen, tecrübe kazanan ve geleceğin starı olarak kabul gören genç Arda’dan böylesine zor bir pozisyonu üstlenmesini beklemesin, çünkü Arda için daha çok erken ve iki sezonu daha atlatması gerekiyor.

Şimdi gelelim diğer iki yeni futbolcu transferine, eğer Fenerbahçe önümüzdeki sezonda ligde ve Avrupa kupalarındaki maçlarda, defansın göbeğinde oynayan Samet ve Attila Szalai ile mücadele edecekse kesinlikle inanıyorumki sonuç yine hüsran olacaktır. Büyük Fenerbahçe takımında oynamak kolay iş değildir, şu ana kadar 36 gol yiyen bir takımın defans oyuncuları mutlaka iyi değerlendirilmelidir. Bu iki oyuncuda takımın ne yazıkki yumuşak karnıdır. Müthiş bir hücum gücüne sahip bir takım 72 gol atıp kalesinde attığının yarısını görüyorsa, Yönetimin ve Teknik heyetin, şapkayı önlerine koyma zamanı gelmiş demektir.

Tolga Güneş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

24 Saat Futbol ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!