24 Saat Futbol

Jasikevicius’dan Fenerbahçe açıklaması

Jasikevicius’dan Fenerbahçe açıklaması
Hit: 172
15 Nisan 2019 - 14:49

Fenerbahçe Beko serisinin ilk iki maçı için İstanbul’a gelmeden önce yeşil-beyazlıların Litvanyalı koçu Sarunas Jasikevicius takımının durumunu anlattı ve eşleşmeyi değerlendirdi.

Zalgiris ekibinin yayın organı Zalgiris TV‘ye konuşan Jasikevicius şu ifadeleri kullandı:

“Biraz dinlendik, antrenman yaptık, oyuncuları bu seri için daha sağlıklı ve dinç hale getirmeye çalışıyoruz. Sezon ortasında bir ara olması ve dinlenip yeniden hazırlanmak güzel bir şey. Bunun seriyi nasıl etkileyeceğini göreceğiz.”

“Jankunas’ın durumu daha iyi. Şu an ne olacak bilmiyorum, her gün antrenman seviyesini yükseltiyor. Şu an ondan pek fazla bir şey bekleyemeyiz. Böyle bir dönemde takım kaptanının takımla olması yine de önemli diye düşünüyorum.”

“Fenerbahçe‘yle oynadığımız maçlardan çıkarılacak bazı tespitler var. Onlardan ne beklememiz gerektiğini biliyoruz, onlar da bizden ne bekleyeceklerini biliyorlar. Temel fikirler hala aynı ama bu başka bir sahne. Her bir topun, her bir detayın önemi daha fazla. Oyunculara bunu açıklamak için uğraşıyoruz. Bazı riskler alabilecekleri ve alamayacakları noktaları, güçlü yanlarını vurguluyoruz. Diğer yandan, evet çok şey değişti. Son karşılaştığımız maça göre rotasyonları çok değişti. Artık kısa beşlerle oynuyorlar, çok şey değişti. Fenerbahçe çok disiplinli çok tecrübeli bir takım. Onlara ikramlarda bulunamayız. Kötü fauller, kolay sayılar… Onlar bunları kolay vermeyecektir sonuçta.”

“O takım sezonun bu bölümü için kurulmuş bir takım. Her detayın önemini kavramamız çok önemli. Çok verimli hücum eden bir takım, topu çok iyi dolaştırıyorlar, ritm bulurlarsa fauller bile çok önemli oluyor. Hızlı hücumlarda kolay sayı bulmalarına izin veremeyiz. Son maçımızın ikinci yarısında bizi bu şekilde cezalandırdılar. Bu çok önemli. Sahanın her santimetresinde mücadele etmemiz lazım. Playoff’larda daha da sert oluyorlar, zaten çok sert, fiziksel oynayan bir takımlar. Tabii topu hangi bölgeye oynamaları gerektiğini de biliyorlar. İkinci maçta sertlikleriyle bizi nakavt ettiler. O maçın ikinci yarısında karşılık verdik. Çok sert oynamamız gerektiğini anlamamız lazım, yoksa şansımız da yok.”

“Bu Fenerbahçe, Obradovic dönemindeki en iyi takım mı? Söylemek zor. Birçok maçı son saniyelerde, son şutlarda aldılar. Son birkaç yıldır neredeyse aynı kadroyla oynuyorlar. Aynı koç tarafından yönetiliyor, güzel basketbol oynuyorlar, bu sistemi anlayan bir kadroları olduğu için birbirlerine alışkınlar. Bu faktör herkesi endişelendiriyor. Önceki Fenerbahçe takımlarından iyiler mi, bilmiyorum. Wanamaker ve Nunnally guard rotasyonunda daha kalıplı olmalarını sağlıyordu. Bugün bu açıdan biraz daha küçük bir takımlar.”

“Kazanmak her zaman özgüveni artırır. Ama biz şu an nasıl bir takıma rakip olacağımızı anlamalıyız. Sezonun başka bir dönemine giriyoruz, bir seri oynayacağız. EuroLeague’deki en zor rakibin karşısına çıkacağız. Artık her şey yeniden başlıyor.”

Eurohoops