featured

KAHREDEN ÇARESİZLİK…

 

Birkaç hazırlık maçı oynayıp, zayıf rakiplere karşı galibiyetler aldık, herkesin gözünden kaçan bir maç, aslında Avrupa Şampiyonası öncesinde önemli bir ikaz olmuştu Milli Takımımız için. Haritada çok insanın yerini bulamayacağı GİNE Milli takımı, yüksek temposu ve fizik gücüne dayanan Futbol anlayışı ile, bizim güçlü takımlar karşısında ne durumlara düşeceğimizi net olarak göstermişti. İtalya maçı sonrasında, üzülerek yorumları ve yazılanları takip ediyorum, bir kere daha Türk Futbol’u için var olan tehlikeye dikkat çekmek istiyorum.

Kıymetli okurlarımın iyi bildiği bir konuya mutlaka tekrar değinmeliyim diye düşündüm. Bu köşemde üç buçuk yıl içinde, defalarca hem Kulüplerimiz hemde Milli Takımımız ile ilgili sorunlara dikkat çektim, en büyük ve rahatsızlık veren sorunun, kendini ve Futbol’u bilmez, tanınmamış, Futbolu ya kitaplardan yada halı saha maçlarından öğrenmiş kişilerin, şans eseri yada torpille işgal ettikleri köşelerde ve TV ekranlarında yaptıkları, bilgili değil ama çok bilmiş yorumlarının zararlarına dikkat çekmiştim.

Dünkü maç ile ilgili sadece iki çarpıcı gerçeği örnek vereceğim, maç oynanırken spikerin, bilerek yada istem dışı bir söylemi, ”Maçın 33.dakikasına girdik ve İtalya karşısında bu dakikaya kadar çok iyiyiz, ilk yarıyı gol yemeden atlatmak bizim için başarıdır.” Ayrıca, yılların tecrübeli TV yorumcusu Erman Toroğlu’nun şaşkın bir şekilde sorusu ”Biz başka maçmı seyrediyoruz yada aynı maçımı Hemşehrim.”

Evet sevgili dostlar, bu iki örnekte Futbolumuz için yapılan çok az gerçek görüşü aktarıyor bizlere. Maç öncesi herzaman olduğu gibi, yazılanları hatırlayalım, okuyucuları ve ekranları başındaki temiz hislere sahip Futbolseverleri yıllardır kandırma, gaza getirme çabası içinde sürekli duygu sömürüsü yapan gereksiz insanlardan, daha doğrusu Futbol Yobazlarından artık kurtulmalıyız ve bu tip insanlara YETER demeliyiz. Yıllardır hep aynı kandırmaca devam ediyor,

”Bizim bunlardan neyimiz eksik”

”Lokum gibi kura”

”Biz bu guruptan rahat çıkarız”.

En son olarakta başta Hocamız Şenol Güneş ve gazeteler, biz Final oynamaya geldik, demeye başladılar, maç sonrasındada fırıldak gibi dönerek bambaşka söyleme geçtiler yıllardır yaptıkları gibi.

”REZİL OLDUK” yada ‘HÜSRAN”İşte sorun tamda burada, çok normal bir yenilgiyi bile felaketmiş gibi gören Futbol cahilleri kişiler. Ben artık ”YETER” diye haykırıyorum ve düşün artık Türk Futbolunun yakasından diyorum, gidin çalışın ve öğrenin, neyimi ?! Hemen söylüyorum, müthiş bir altyapı çalışması olmadan, yabancı Futbolcu oynatma hakkı dörde düşürülmeden, kendi özkaynağımızdan eskiden olduğu gibi pırıl pırıl yetenekleri yetiştirmeden, uçak dolusu afrikalı Futbolcuları kulüplerimizden arındırmadan, borç yükünden kurtulmadan ve yepyeni bir ekol yaratmadan hiçbir zaman çağdaş Futbol oynayan ülkeler karşısında FİNAL oynama şansına sahip olamayacağımızı öğrenin, maç öncesi öngörülerin, ve maç sonrası yorumların gerçekliğine kendinizi alıştırın, en önemliside sizlerin yazılarına ve yorumlarınıza inanan İnsanlara karşı saygı duymak mecburiyetinizi öğrenin, sonrasına bakarız.

Evet İtalya karşısındaki yenilgimizde oyunumuzda çok normal bir sonuçtu, yerimizin ne olduğunu bir kez daha gördük, ayrıca İtalya bu turnuvanın kesinlikle mutlak favoriside değil. İspanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, Hırvatistan ve özellikle benim favori gördüğüm Almanya’nın varlığını hesap edemeyen bir Milli Hocamız ve neredeyse, Vatan Millet Sakarya gazıyla, bizi Şampiyon yapacak, gerçeklerden uzak bir Spor basınımız var. Bu tarz insanları tek tek kınıyorum.

Maç içinde birşeyler söylemek istiyorum, kanat oyununu bilmeden, İtalya gibi 90 dakika rakibe pres yapamayan, hem orta sahada hemde hücumda çoğalamayan bir Futbol anlayışından kimse bir başarı beklememelidir. Şenol Hoca, hep aynı Beşiktaştaki son iki yılından beri, sürekli aşağıya giden bir performansa sahip, oyunu hiç okuyamıyor, müdahale edemiyor ve oyuncu değişikliği tercihleri hep yanlış. Maçın sonuna kadar ilerde tek kalan Burak niye değiştirilmez anlamak çok zor, kadroda hızlı ve çabuk oyuncuların olmamasıda büyük bir handikap Milli Takımımız için… Ben birgün TÜRK FUTBOL’UNU ayağa kalkacağı günleri hayal etmekten hiç vazgeçmeyeceğim.

 

Tolga Güneş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

24 Saat Futbol ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!