featured

MXGP of Turkey, 4-5 Eylül’de Türkiye’de

Spor turizminin en büyük etkinlikleri bir bir iptal olurken, Afyonkarahisar’da T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yapılacak Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) Türkiye etabı ve Türkiye MotoFest de bir değişiklik olmayacak.

Pandemiden dolayı dünya büyük değişim geçiriyor. Dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de bir çok etkinlik yaklaşık iki yıldır yapılamadı. Son sıkı kapanma ve aşının yaygınlaştırılmasının ardından, adım adım rahatlama başladı. Son günlerde, önce İstanbul’da yapılacak Şampiyonlar Ligi finalinin iptal olması, sonrasında Formula 1’in Türkiye etabının iptal olduğunun duyurulmasından sonra, 4-5 Eylül 2021’de yapılacak Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) Türkiye etabının ve 1-5 Eylül 2021’de yapılacak Türkiye MotoFest’in yapılacağı açıklandı.

Genç ağırlıklı ve özellikle yüksek gelir grubunun ilgi gösterdiği, dünyanın bir çok yerinden motosiklet severlerin geleceği yarış ve festival, spor turizminin umudu oldu. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde Türkiye’nin “güvenilir ülke” olması dolayısıyla dünyanın bir çok yerinden sporcu ve izleyicilerinin katılacağı yarış, yayınlandığı dünyanın 180 ülkesinde en çok izlenen etkinlikler arasında yer alıyor. MXGP’nin her bir etabının televizyon yayınları yaklaşık 3.5 milyar izleyiciye ulaşıyor.

 

Her 100 araçtan 15’i motosiklet

Her yıl katlanarak büyüyen motosiklet sektörü, Türkiye ekonomisine büyük katkıda bulunuyor. Türkiye’de kayıtlı her 100 araçtan 15’ini oluşturan motosikletlerin sayısı her yıl katlanarak artıyor. Mobiliteye ilginin pandemi nedeniyle daha fazla tercih edilmesiyle motosiklet sektörünün devleri Türkiye’yi önemli pazarların başında görüyor. Bir çok önemli motosiklet markası, Türkiye’de üretim için çalışmalar yürütüyor.

 

MXGP of Turkey zamanında yapılacak

Spor turizminin son iki yılda dünyada büyük kayıplar yaşadığına işaret eden Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke, “Bu dönemde Türkiye’de uluslararası spor yarışları birer birer iptal olurken, biz zamanlamanın avantajı ile organizasyonumuzu yapacağız. Dünyanın en iyi motokrosçuları Türkiye’ye gelecek. Bu pandemide daha hızlı büyüyen Türkiye’nin motosiklet ekonomisinin gücü ve spor turizmi alanındaki inanılmaz potansiyelinin göstergesidir. Dünya çapında daha bir çok motosiklet yarışı daha Türkiye’ye gelmeye hazırlanıyor.” şeklinde konuştu.

 

Motosiklet seyircisi destek veren markayı büyütüyor

Sponsorlar açısından benzersiz avantajlar sunan yarış ve festivalin ülkemize 5 milyar lirayı aşan katkısının bu yıl daha da arttıracağını söyleyen MXGP of Turkey ve Türkiye MotoFest’in sponsorluk ajansı Yeniletişim’in Başkanı Mustafa Özcan yarış ile ilgili şöyle konuştu “Yarış ve festivale markalar yoğun ilgi gösteriyor. Motosiklet tutkunları, sektöre yapılan yatırım ile destekleri hiç unutmayan özel bir kitle özelliği taşıyor. Motosiklet ile özdeşleşen markalara yatırımın dönüşü, inanılmaz aidiyet hissi ve marka bağlılığı ile diğer alanlardan daha güçlü dönüşler sağlıyor. Mobilitenin öneminin artmasıyla birlikte, markaların daha çok motosiklet alanına yatırım yapmaya başladığını görüyoruz.”

 

Bir hafta sonunda 5 yarış

Toplam 20 etaptan oluşacak Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) Türkiye etabı 4-5 Eylül 2021’de Afyonkarahisar’da yapılacak. MXGP (Dünya Motokros Şampiyonası), MX2 (Dünya Gençler Motokros Şampiyonası), MXWomen (Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası), MX2T ve MXOPEN (Avrupa Motokros Şampiyonası) olmak üzerinde toplamda beş yarışın Türkiye etabı aynı hafta sonunda yapılacak. Seyirciler için motokros ziyafeti sunacak yarış haftasında 1-5 Eylül 2021 tarihleri arasında Türkiye MotoFest (Türkiye Motosiklet Sporları Festivali) ise Türkiye’nin yıldızlarının konserleri ve farklı spor disiplinlerini bir araya getiren eğlenceli etkinlikler, karavan ve kamp alanları dünyanın ve Türkiye’nin bir çok noktasından binlerce kişiyi bir araya getirecek.

 

Motosiklet fabrika takımları geliyor

Dünyanın en önemli yarışlarından olan MXGP’nin Türkiye etabında motosikletin lider firmalarının fabrika takımları katılıyor. Yamaha, KTM, Kawasaki, Husqvarna, Honda, GasGas, Beta gibi dünyanın lider motosiklet üreticilerinin fabrika takımlarının yarıştığı MXGP, dünyanın motokros şampiyonlarını bir arada seyretme fırsatı sunuyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

24 Saat Futbol ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!