featured

TAKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDÜ…

Evet boyumuzun ölçüsünü aldık ve nal topladık. Bunları aylar önce yazmıştım, ayrıca olmayan Milli Takımı sormuştum, futbolcular çeşitli ülkelerde oynarken, Şenol Güneş nerededir ve ne yapar demiştim. En önemlisi, başta Şenol hoca olmak üzere, TFF Başkanı, yöneticileri ve spor basınındaki yağcıların ve yağdanlıkların elemelerde Fransa galibiyetinden sonra, nasıl gaza gelip aynı hızla herkesi kendi bilgisizliklerine inanmaya zorladıklarını gazetelerde ve TV ekranlarında izlemiştik, işte tam ozaman yazılarımı okuyan değerli insanlar hatırlayacaklardır. Bu Milli Takım ve kulüplerimiz Avrupada nal toplar diye yazmıştım. Bizim neyimiz eksik diyen Futbol cahillerine bu köşemden defalarca seslenmiştim, neyimiz değil nelerimizin eksik olduğunu hep birlikte göreceğiz diye.

Şimdi hepsi koro halinde çöktük, rezil olduk, utandık, Milli felaket diye atıp tutuyorlar, söyledikleri tek doğru, “Şenol Güneş istifa.” Aslında, futbol bilgileri ve ön görüleri gelişmiş olabilseydi, bu eleştirilerin hiç birinin yapılmaması gerekirdi. Bu tür açıklamalar ve eleştirilerle bu arkadaşlar aslında kendilerini inkar ediyorlar, turnuvanın sonunda yapılacak tek açıklama “Futbol anlayışımızda çok şey eksik, zaten sonucun böyle olacağı önceden belliydi, bu şampiyona başta Milli hoca olmak üzere hepimize Avrupa Futbolundan çok uzakta olduğumuzu göstermiştir” şeklinde olmalıydı. Bir örnek daha vermek istiyorum, turnuvadan önce Şenol Hoca yine çok iddialı bir açıklama yapmıştı: “Bu turnuvada takımımız tutkulu, cesur, gurur duyulacak bir futbol anlayışı ortaya koyacaktır, hiç bir şekilde silik kalmayacğız ve iz bırakacağız” demişti. Bende bir kere daha sevgili hocam, bugün turnuva sonrasındaki altıncı gün ve sen hala Milli hoca olarak görevinin başındasın, lütfen Türk halkının duygularına saygı göster ve koltuğunu boşalt. Bu davranış kesinlikle senin güzel kariyerine katkı sağlayacakdır.

Dünya üçüncülüğüyle Futbol tarihimize geçen Şenol hoca, yıllar sonra bir başarıya daha imza attı, sonuncu olan Milli takım hocası olarak Futbol tarihimize tekrar adını yazdırdı. Hoca’nın TFF den kazandığı ücreti öğrendim ve şoke oldum, buradan içi acıyan bir vatandaş olarak sesleniyorum, Hocam kariyerine gölge düşürme ve oturduğun koltuktan kalk ve o ücrete elini lütfen sürme, bu Türk futboluna yapacağın en büyük hizmet olur.

Turnuva başlamadan önce, uçaktan inince Hoca şöyle demişti: “BİZ BURAYA FİNAL OYNAMAYA GELDİK,”aynı görüşü TFF ve yağdanlıklarda dile getirmişti, işte çağdaş Futboldan anlamayan kişilerin hayal satması ve kısa bir süre sonra duvara toslamaları, Futbolumuzun hangi zihniyet tarafından yönetildiğini bize net bir şekilde göstermiştir. Şenol Hoca’yı herkes ibretle izledi, çaresizliğini ve modern Futbol anlayışından nekadar uzak olduğunu, turnuva sonrası yaptığı uzun açıklamada, Hoca’nın bu rezaletten hiç ders çıkarmadığını ortaya koydu, bir an önce bu işten sıyrılmak istediği açıkça belli oldu, “Genç bir ekibiz, çocuklar için tecrübe oldu, dünya kupasında daha iyi olacağız ve bu çocuklarla Futbolumuzun önü 10 sene açık” dedi. Hayır Hocam, bu dediklerin yine hayal satmak, dediklerinin hiçbiri olmayacak, Futbolcular seni anlayamaz, sende onları anlayamazsın, çünkü onların Avrupada öğrendikleriyle senin bildiklerinin arasında çağ farkı var.

Avrupada oynayan Milli oyunculara saygım sonsuz, ve bende Aymanya’da doğmuş orada Futbol eğitimi almış bir gurbetçi çocuğu olarak hepsinin geldiği noktaya saygı duyup alkışlıyorum ama hiçbirinden bu aşamadan sonra bir dünya starı çıkmaz diyorum. Dünya kupasına katılırsak, sonucun aynı şimdiki gibi olacağınıda şimdiden iddia ediyorum. Milli Takım’ın tek kurtuluşu dünya çapında yabancı bir hoca’dır. Biz Ülke olarak bunu bir kere çok güzel bir şekilde başardık, istenirse aynı şeyi tekrar başarabiliriz. Yıllar önce Türkiyeye gelen önce Galatasaray sonrada Türk futbolu için inanılmaz performans sergileyen dünya çapındaki sayın Jupp Derwall’i hatırlatmak istiyorum.

Final oynayacağımıza herkesden çok inanan başka insanlarda vardı, Arçelik firması müthiş bir kampanya başlattı ve Finale kalacağız, kampanya süresi içinde Arçelikten alınan TV’lerin ücretlerini geri iade edeceğiz dedi. Bu kampanyaya imza atan o Firmanın sorumlu kişileri, gerçekten Final oynayacağımıza bukadar içten inanmışlarmıydı, yoksa Futbol’dan hiç anlamayan kişilermiydiler, bunu tabiki bilmemiz imkansız, ama bilinen tek şey bu işten böyle bir Kampanya ile en karlı çıkan Arçelik oldu.

Türk Futbolunun çöküşünü tam üç yıldır bu köşemde yazıyorum, hemde çeşitli örnekler sıralayarak, bundan sonrada tempomu artırarak yazmaya devam edeceğim, kendimi hep yalnız hissediyordum, ama çok saygın insanların son zamanlarda yazdıklarını okudukça, hem mutlu oldum hemde artık tek başıma olmadığımı anladım. Bahadır Çokişler, Erman Toroğlu ve üstad Rahmi Turan’ın Futbolumuzla ilgili yazısını okuduktan sonra, Türk Futbolunun sahipsiz olmadığını anladım. Birçok çıkarçı yağdanlığında artık meydanın boş olmadığını anlamaları gerektiğine inanıyorum.

İki örnek vererek yazımı bitirmek istiyorum. Takımımızın en tecrübelisi ve ikinci kaptanı olan 10 numaramız Çalhanoğlu, İrlanda’nın kaptanı ve en tecrübelisi Gareth Bale, İsviçre maçında yine bizim 10 numaramız Çalhanoğlu ve rakip takımın kaptanı ve 10 numarası sarışın Xhaka, sadece bu on numaraların 90 dakika içinde neler yaptıklarına yada neler yapamadıklarına baktığımızda, Milli takımın neden sonuncu olduğunu anlayabiliriz. Türk Futbolu maalesef yoğun bakımdadır.

 

Tolga Güneş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

24 Saat Futbol ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!